Wyposażone w dodatkowe wentylatory chłodziarki do laptopa obniżają temperaturę pracy urządzenia, co ogranicza narażenie sprzętu na ciepło i sprawia, że komputer jest wygodniejszy w użyciu. Laptopy mają co prawda wbudowane wentylatory chłodzące, ale umieszczenie ich dodatkowo na podkładkach chłodniczych gwarantuje ich bezpieczeństwo nawet w wyjątkowo ciężkich warunkach. Długotrwała ekspozycja na ciepło i przegrzanie podzespołów może z czasem uszkodzić elementy komputera, podczas gdy ekstremalne przegrzanie może w ostatecznosći nawet zniszczyć cały system. Przenośne komputery mają ograniczoną wewnętrzną przestrzeń, więc przy projektowaniu ich układów chłodzenia inżynierowie zawsze muszą iść na jakieś kompromisy. Zewnętrzny wentylator do laptopa uzupełnia te układy i sprawia, że urządzenia te mogą pracować na najwyższych obrotach bez większego zagrożenia przegrzaniem.

Lepsza wydajność procesora i GPU

LaptopLaptopy często wykorzystują wewnętrzny wentylator systemowy podłączony do radiatora jednostki centralnej i procesora graficznego. Procesor i GPU to dwa główne komponenty odpowiedzialne za wytwarzanie ciepła w laptopie - mogą wytwarzać wystarczającą ilość ciepła by się popsuć, jeśli nie są chłodzone. Szybszy sprzęt komputerowy generuje więcej ciepła niż wolniejszy, ale oba mają tendencję do psucia się w tym samym zakresie temperatur. Wewnętrzny wentylator chroni procesor i GPU przed uszkodzeniem. Zewnętrzny za to może pomóc rozwinąć im skrzydła.

Niższa temperatura otoczenia

Zewnętrzny wentylator do laptopa może pomóc w obniżeniu temperatury komputera bez konieczności inwazyjnej modyfikacji sprzętu. Temperatura robocza komputera zależy od temperatury otoczenia: laptop nagrzeje się bardziej w pomieszczeniu o temperaturze 30 stopni niż w pokoju, w którym jest 20 stopni. Na laptopy może także wpływać temperatura powietrza gromadzącego się wokół urządzenia. Podkładki chłodzące chłodzące omijają ten problem. Wykorzystują one wentylatory, aby przedmuchać chłodniejsze powietrze na laptop lub cieplejsze powietrze z dala od laptopa, co skutecznie obniża temperaturę jego otoczenia.

Większa elastyczność

Podkładki chłodzące do laptopa poprawiają przepływ powietrza przez urządzenie, ustawiając komputer na twardej, płaskiej i nie będącej tkaniną powierzchni. Niektóre laptopy wykorzystują swoje dno jako źródło wlotu powietrza do chłodzenia systemu, co sprawia, że przepływ powietrza do nich może być w niektórych warunkach dodatkowo utrudniony. Dzieje się tak, kiedy na przykład trzymamy urządzenie na kolanach lub w łóżku. Komputer pracujący na drewnianym stole zawsze będzie gromadził mniej ciepła niż ten używany na grubym kocu. Zewnętrzny wentylator do laptopa umożliwia nam umieszczenie komputera na powierzchni z tkaniny bez obawy o przegrzanie urządzenia.