W dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorców, decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Można bowiem w ten sposób wiele zaoszczędzić. Dokonywanie rozliczeń nie jest natomiast szczególnie trudne, o ile postawi się na skuteczny program księgowy online. Jaka opcja będzie najlepsza?

Przejrzysty i intuicyjny

Program księgowy online powinien być przede wszystkim przejrzysty i intuicyjny. Wystawianie faktur, generowanie ewidencji oraz sprawozdań nie może sprawiać nam jakichkolwiek problemów. Chodzi bowiem o to, aby obowiązki księgowe zajmowały nam jak najmniej czasu. Co istotne, najczęściej producenci takiego oprogramowania oferują wersje demonstracyjne swoich produktów. To oznacza, że na większości portali można założyć całkowicie darmowe konto i przez kilka dni lub nawet cały miesiąc, testować program księgowy online zupełnie za darmo. To dobry pomysł dla poszukujących skutecznego oprogramowania.

Wielofunkcyjny i skuteczny

Jak wybrać dobry program księgowy online?Warto też zwrócić uwagę na to, jakie funkcje oferuje program księgowy online. Najprostsze programy oferują co najwyżej możliwość wystawiania faktur oraz ewidencjonowania sprzedaży. Te bardziej rozbudowane dorzucają natomiast generowanie różnego rodzaju raportów, analiz, statystyk, rejestrów i tak dalej. Można też połączyć je z rachunkiem bankowym lub wygodnie zaczytywać wyciąg z każdego miesiąca, aby łatwiej identyfikować zapłacone i niezapłacone faktury. No i oczywiście rozbudowany program księgowy online umożliwia wygodne rozliczanie się z urzędami skarbowymi, dzięki generowaniu deklaracji VAT i JPK VAT.

Na bieżąco aktualizowany

Dobry program księgowy musi też "nadążać" za zmianami w prawie. Przedsiębiorcy nie mogą bowiem czekać miesiącami na przygotowanie nowych rozwiązań technicznych, które umożliwią im realizację ustawowych obowiązków. Takie mechanizmy muszą być gotowe jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów. A należy podkreślić, że w ostatnich latach odnotowujemy wiele zmian. Wśród nich należałoby wymienić chociażby strukturę JPK_VAT, składanie sprawozdań finansowych drogą elektroniczną, Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych i tak dalej.

Nieszczególnie drogi

Warto też postawić na rozsądny pakiet cenowy. W sieci znajdziemy propozycje oprogramowania za absurdalne kilkaset albo nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Skuteczny i odpowiadający naszym potrzebom program księgowy online można jednak również nabyć za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Oczywiście programy do prowadzenia pełnej księgowości dla spółek będą nieco droższe. Z kolei za te, skupiające się niemal wyłącznie na wystawianiu faktur w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, zapłacimy nieco mniej.